Jana Dee Dušková

"Těší mě variabilita pryskyřice. Baví mě ten moment překvapení, když vyloupávám výrobek z formy. Je to pro mě druh relaxu a uvolnění se. Každý kousek je propojen s nějakou emocí a vždy to nějak dopadne."

Jak jste se dostala k umění s pryskyřicí?

Pryskyřici jsem objevila asi před dvěma lety. Zamilovala jsem se do náramku a chtěla si ho vyrobit. Rok jsem studovala videa, četla návody a loni v květnu (myslím) jsem překonala svůj strach a do práce s pryskyřicí jsem se pustila.

 

Co vás na tomto umění tak nadchlo?

Nadchlo mě to celkově, hlavně při práci s inkoustama. Je to vždy krok do neznáma a na konci čeká buď překvapení nebo někdy i zklamání.   

 

Co tvoříte a proč zrovna toto?

Nejraději pracuji s inkoustama. Líbí se mi, že nikdy nevím, co z toho bude. Jsou variabilní a krásně se kombinují, jak s květy, tak jen mezi sebou. 

 

Kde se inspirujete?

Inspiruji se hodně v přírodě, někdy zahlédnu něco na internetu, co se mi líbí a to mě také inspiruje. Dost se taky řídím aktuální náladou a podle toho některé mé věci vypadají. 

 

Jaké máte další plány s pryskyřicí/kam směřujete?

Chtěla bych se dostat do "světa" a dělat si i své vlastní formy. Chtěla bych se i dostat víc do podvědomí lidí v Čechách a ukázat jim krásy pryskyřice. 

 

Co byste poradila někomu, kdo chce začít s tvorbou?

Určitě nepodcenit svoji ochranu, tzn. rukavice, brýle a respirátor, přeci jen je to chemikálie a alergické reakce jsou dost časté. Pak také nešetřit a pořídit si kvalitní pryskyřici. Pro začátek se podívat na pár instruktážních videí a něco si i přečíst. 

 

Sledujte Janu Dee Duškovou na sítích.

Insta: @jane.dee01