"Těší mě variabilita pryskyřice. Baví mě ten moment překvapení, když vyloupávám výrobek z formy. Je to pro mě druh relaxu a uvolnění se. Každý kousek je propojen s nějakou emocí a vždy to nějak dopadne."
Jak jste se dostala k umění s pryskyřicí?
Pryskyřici jsem objevila asi před dvěma lety. Zamilovala jsem se do náramku a chtěla si ho vyrobit. Rok jsem studovala videa, četla návody a loni v květnu (myslím) jsem překonala svůj strach a do práce s pryskyřicí jsem se pustila.
Co vás na tomto umění tak nadchlo?
Nadchlo mě to celkově, hlavně při práci s inkoustama. Je to vždy krok do neznáma a na konci čeká buď překvapení nebo někdy i zklamání.
Co tvoříte a proč zrovna toto?
Nejraději pracuji s inkoustama. Líbí se mi, že nikdy nevím, co z toho bude. Jsou variabilní a krásně se kombinují, jak s květy, tak jen mezi sebou.
Kde se inspirujete?
Inspiruji se hodně v přírodě, někdy zahlédnu něco na internetu, co se mi líbí a to mě také inspiruje. Dost se taky řídím aktuální náladou a podle toho některé mé věci vypadají.
Jaké máte další plány s pryskyřicí/kam směřujete?
Chtěla bych se dostat do "světa" a dělat si i své vlastní formy. Chtěla bych se i dostat víc do podvědomí lidí v Čechách a ukázat jim krásy pryskyřice.
Co byste poradila někomu, kdo chce začít s tvorbou?
Určitě nepodcenit svoji ochranu, tzn. rukavice, brýle a respirátor, přeci jen je to chemikálie a alergické reakce jsou dost časté. Pak také nešetřit a pořídit si kvalitní pryskyřici. Pro začátek se podívat na pár instruktážních videí a něco si i přečíst.
Sledujte Janu Dee Duškovou na sítích.
Insta: @jane.dee01