Dezwood

„Práce s pryskyřicí má neuvěřitelnou škálu možností a nekonečno variací. To mne naplňuje a uspokojuje mojí tvůrčí duši. Od malých šperků po stoly až k podlahám najde své využití a to v originálním provedení.“

 

1. Jak ses dostal k umění s pryskyřicí?

Před pár lety jsem odešel z velkoměsta na samotu u řeky, kde mne po pár týdnech navštívila paní povodeň a já přišel prakticky o celé vybavení. V předpokladu, že se tato situace může postupem času opakovat, jsem se rozhodl postavit některé kousky nábytku sám ve stylu homemade a začal sledovat výrobní videa. Narazil jsem i na tehdy dost neznámou pryskyřici a během chvíle jsem byl uchvácen. Věděl jsem, že tohle je to, co chci dělat. Od dost šílených pokusů a omylů až po vydařené kousky, jsem nikdy tohohle rozhodnutí nelitoval. Člověk musí mít k pryskyřici trochu bohémskou duši, aby z toho byla láska a tu já mám. 

 

2. Co tě na tomto umění tak nadchlo?

Pryskyřice má neuvěřitelné množství variací a to asi láká každého, kdo s ní dělá. Já jsem původně dělal kancelářskou práci a tohle bylo úplně nové. Nadšení však bylo silnější a drží mne do dnes. S trochou nadsázky mohu říct, že jediným limitem pryskyřice je člověk sám a jeho omezená fantazie. Pryskyřice mne opravdu nadchla. 

 

3. Co tvoříš ty a proč zrovna toto?

Zkoušel jsem vše možné hlavně v začátcích, kde to nebylo vůbec lehké pro nedostatek informací. V podstatě se nebráním ničemu a má výroba je dost široká. Každopádně mám hlavní směr a to jsou lampy. Již od začátku jsem věděl, že lampy budou pro mne top a také se tomu tak stalo. Troufnu si říct, že v Evropě nás mnoho není, co dělá lampy v takové míře a je to obor sám o sobě. Proto chci lampy dělat i nadále a ukázat lidem kouzlo pryskyřice a světla. 

 

4. Kde se inspiruješ?

Nebudu lhát, jako každý jsem před lety začínal sledováním zahraničních webů, videí a zkoušel něco pochytit. Díky nulovým informacím to bylo mnohdy dost náročné a ubíjející. Tím si teď díky osvětě už začátečníci nemusí projít a materiály ke studii jsou snadno přístupné. První zkušenosti jsem pochytil na ruských stránkách, i když teď se hodne razí inspirace v Kanadě. Rusové jsou ve všem dost na divoko a to samé je u pryskyřice, to se mi asi líbilo a také jsem spíš takový ve volném stylu. Postupem času jsem si osvojil své cesty a přestal zahraničí sledovat. Momentálně jsem svou inspirací já sám. S trochou nadsázky mohu říct, ze má fantazie je opravdu velká a často v noci přemýšlím a vymýšlím. Je to nejlepší motor, co mám. 

 

5. Jaké máš další plány s pryskyřicí/kam směřuješ?

Mé plány jsou jednoduché. Rád bych zrealizoval projekty na složité lampy a osvětlení, co mám v hlavě a rozvíjel tento obor. Byl bych rád, kdyby jednou lidi ocenili lampy s pryskyřicí jako jiné umělecká díla dnešní doby, ale k tomu je dlouhá cesta. Také bych rád pomohl k všeobecné osvětě. I když nárůst zájemců o práci s pryskyřicí je teď opravdu velký, čemu se asi není, co divit. 

 

6. Co bys poradil někomu, kdo chce začít s tvorbou?

Pro nováčky mám asi jednoduché poselství. Pokora, naslouchání a získávání zkušenosti. Časem si každý najde cestu, co mu vyhovuje a tou se vydá. Trochu mne začínají vadit lidé, co bez jakékoliv zkušenosti hned chtějí odlévat velké stoly a ani neposlouchají. Proto opakuji pro všechny nadšence a nováčky - pokora, pokora, pokora.

 

 

Sledujte Dezwooda na sítích.

Instagram: dezwoodmaking

TikTok: @dez_wood

Facebook: Dezwood 

Web: https://dezwood.webnode.cz/