Gibon Tom

"Protože člověk by měl dělat to, co ho baví. Což se mi naštěstí daří a proto to dělám."

 

 

DSC_0047

Gibon_01_hodiny

Jak ses dostal k umění s pryskyřicí? 

K pryskyřici mne dovedla přítelkyně, která zalévala různá lůžka, květy, prostě kde co. Když jsme pak hledali inspiraci na konferenční stolek, dostali jsme se až ke spojení dřeva a pryskyřice. To se nám zalíbilo a tak začaly první pokusy. :)

Co tě na tomto umění tak nadchlo? 

Jedinečnost každého kousku co vyrobím, protože nikdy nebudou dva úplně stejné. Každý centimetr dřeva je jiný a stejně tak tomu je i u pryskyřice, protože i tam se snažím dělat různé struktury (pokud si nepřeje zákazník pouze jednobarevnou verzi). 

Co tvoříš ty a proč zrovna toto? 

Práci s pryskyřicí jsem se učil na malých věcech a protože po tom je u mne největší poptávka, tak to jsou nejvíce právě různé šperky a módní doplňky a to nejen pro ženy, ale i pro muže. Zrovna začíná svatební sezóna, takže třeba sety náušnic, náhrdelníků, motýlků a případně manžetových knoflíčků (nebo čehokoli, co pár vymyslí, protože tvořím především na zakázku), aby spolu nevěsta s ženichem ladili, jsou hodně oblíbené. Ale jinak v podstatě cokoliv od malé náušnice po stůl. 

Koala_03Kde se inspiruješ? 

Doby kdy jsem hodiny sjížděl internet jsou pryč. Ve špercích jsem si našel už svůj styl. Inspirace na nový produkt teď většinou přichází z poptávky zákazníků na konkrétní věci. Do těch se promítne můj rukopis právě ze šperků a na internetu spíš jen okoukávám technologické provedení. :)

 

Jaké máš další plány s pryskyřicí/kam směřuješ? 

Moc neplánuji to není můj styl. :D Spíš nosím v hlavě různé nápady na výrobky a přemýšlím jak je realizovat a vyvíjím je. Uvidíme tedy, jaký další produkt se mi podaří dotáhnout jako první do finální podoby, se kterou budu spokojený. 

 

Co bys poradil někomu, kdo chce začít s tvorbou?

Pokud někdo chce začít s tvorbou, tak to bude pravděpodobně někdo, kdo viděl některé z těch mnoha úžasných videí, kde v první vteřině rozřežou strom a ve třetí mají river table v jídelně. Takže ano, sledujte je, ale berte je s velkou rezervou, neukazují realitu časové náročnosti a většinou ani kompletní technologický postup, kde si většina to své know-how střeží. Začněte s něčím malým. Na čem si upatláte ruce, ať zjistíte, o čem to skutečně je. Jak je to náročně a jaké pomůcky jsou potřeba. A pokud jde o práci se samotnou pryskyřicí, určitě bych nepodceňoval ani teoretickou přípravu a znalosti v oblasti chemie, především mechanismy vytvrzování a vlastnosti pryskyřic.

 

Sledujte Gibona Toma na sítích.
DSC_0845

 

Insta: @gibon_tom

Web: https://www.fler.cz/gibontom 

FB: Gibon